ЗАХВОРЮВАННЯ «СВИНКА»

Дата: 01.03.2023 09:16

ЗАХВОРЮВАННЯ «СВИНКА»

Епідемічний паротит залишається однією з найпоширеніших та висококонтагіозних інфекцій в світі.

У Волинській області протягом 10 років реєструвалася спорадична захворюваність на епідемічний паротит. Підйом захворюваності носить циклічний характер з інтервалом у 3-5 років.

У лютому 2023 році у Волинській області зареєстровані  випадки захворювання на епідемічний паротит.

Епідпаротит, за характерну клінічну картину в народі називають «свинкою». Характерним симптомом є виражений набряк привушних залоз та зміна зовнішнього вигляду людини. Захворювання супроводжується гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням слинних залоз, а іноді і інших залоз (статевих , молочних залоз, підшлункової залози), центральної нервової системи.

Інкубаційний період при «свинці» триває 11-23 днів. За два дні до захворювання людина поширює інфекцію і заражає оточуючих. При цьому вона страждає від головного болю, болю в м’язах, порушення сну, ознобу, поганого апетиту.

Джерело інфекції – хвора людина, яка виділяє збудника епідемічного паротиту зі слиною і носовим секретом. Заразитися можна повітряно-крапельним шляхом та через предмети побуту (посуд, рушник, іграшки)., які забруднені виділеннями хворого. Сприйнятливість до захворювання дуже висока. Найчастіше захворювання трапляється в дитячому та підлітковому віці.

Епідемічний паротит належить до вірусних хвороб і тому єдиним способом попередження його розвитку є вакцинація!

Щеплення здійснюється комплексним імунобіологічним препаратом КПК, передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, краснухи та епідемічного паротиту. Вакцина закуповується державним коштом та є безкоштовною. Щеплення проводиться 2 рази в житті в дитячому віці : у 1 рік та у 6 років.

У невакцинованих дітей наслідки хвороби можуть викликати цукровий діабет ІІ типу, хронічний панкреатит, ураження центральної нервової системи (менінгіт, енцефаліт), глухоту, а в хлопчиків у майбутньому може призвести до безпліддя.