Павлівська громада
Волинська обл., Володимирський р-н
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

с. Грушів

Розташоване село Грушів на півдні Іваничівського району, Волинської області, межує на півдні із Сокальським районом Львівської області, на південному сході – з Горохівським. Село розташоване на Волинській височині. У селі є 133 двори, і проживає 302 чол.

Вступ

На невеликих пагорбах розкинулось село Грушів, що на Волині, яке було засновано у 1544 році. На час заснування Грушів перебував під владою Литовського князівства.

За Люблінською унією 1569р. село переходить під владу Речі Посполитої. Після третього поділу Польщі в 1795р. Грушів з усією західною Волинню увійшли до складу Росії. У ході Першої світової війни село захопили австро – німецькі війська, які перебували тут до кінця 1918р. А на початок 1919р. село знову переходить під владу Польщі. 20 вересня 1939р. прийшли  «перші совєти» і Грушів , як і вся Західна Україна, ввійшов до складу Радянської України.

З 22 червня 1941 року по 20 липня 1944 село перебувало під окупаційним режимом нацистської Німеччини. У 1944 році прийшли «другі совєти» і по 1991р. Грушів знаходився у складі Радянського Союзу. З 1991 року після розпаду СРСР Україна відокремилась в суверенну демократичну і незалежну державу, де проживаємо тепер ми з вами.

Архітектурна пам'ятка села

Більше двох століть, підставляючи, мов вітрила, природним та історичним буревіям свої масивні, ще досить «кремезні» стіни, височіє на одному з пагорбів села біля школи церква.

Закладений цей храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці уніатським первосвящеником Степаном Баховським у 1791 році за свій кошт та кошти прихожан. А будівництво цієї споруди у 1803 році звершив ієромонах Яків Глинський, розписав – Іван Глинський.

За переказами, в будівництві храму брали участь жителі навколишніх сіл Волині та Львівщини. Тому й місце для нього вибрали відповідне. Біля основи пагорба, де розташовувалась церква, перетинаються шляхи з Волині в Галичину. А ліс навкруги і ставок неначе охороняють село і церкву від недоброзичливих поглядів.

За даними церковних книг церква була спочатку покрита соломою, потім – гонтом, а в 1939 – оцинкованою бляхою.

За архітектурою будівля відноситься до католицьких храмів і належала спочатку уніатам. Це кам'яна без куполів, яка має форму корабля з добудовами – боковою та передньою. Фронтова частина головного фасаду побудована в стилі псевдобароко.

Внутрішня архітектура храму відповідає загальному стилю церкви. На стінах і кутках знаходяться виступаючі гладкі пілястри, котрі закінчуються капітелями, на які спирається карниз, арки і склепіння.

Перекриття цегляне та склепінчасте. Пілястри спираються на красиво оформлені п'єдестали.  В стінах розташовані ніші. Вівтар аркою з'єднаний з центральною частиною і також архітектурно оформлений. Вхідних дверей – троє дубових із залізними завісами, внутрішніх – двоє, вікон з коробовими перемичками – вісім.

Іконостас дерев'яний був зроблений у 1817році. Предметом прикладного мистецтва є панікадило. Лампадка, подарована в честь вінчання імператора Миколи ІІ і імператриці Олександри Федорівни.

Доля церкви, як і села, -  складна. У Першу світову війну, евакуйовуючись, люди зачинили церкву з усіма її цінностями й атрибутами на замки, скропили свяченою водою і забили дошками двері, а коли повернулися, то застали церкву розграбованою, без дзвонів і даху. Селяни страшено бідували у ті роки, але церкву відбудовували.

У 1941 році, боячись чергового пограбування, ризикуючи своїм життям, селяни зняли і закопали дзвони у землю, ховали у тайниках дорогоцінні речі. Все це було повернуто в церкву після війни. Відповідно до статусу пам'яток архітектури церква є пам'яткою архітектури місцевого значення.

У 1927 році був проведений капітальний ремонт священиком Оксентієм Ковальчуком. У 1951 році проведено ремонт Володимиром Саковським, у 1982 році – Євгеном Остап'юком, у 2001 році – Миколою Хавурою. З 2007 року настоятелем храму є Петро Іванович Яйчук, а старостою – Микола Криса.

Біля церкви у 1803 році побудована дерев'яна  двоповерхова дзвіниця – квадратна, покрита бляхою, закінчується куполом. У 2014 році миряни вирішили побудувати нову дзвіницю.

На початку липня 1942 р. біля церкви односельці насипали високу могилу тим, хто боровся за визволення України. З приходом радянської влади могилу зрівняли з землею. І лише за часів незалежності, у 1996 році, з ініціативи вчителя місцевої школи Володимира Ребрини на місці могили знову насипали високий курган з написом «Борцям за волю України» і встановили масивний хрест.

Освіта

В 1894 році було засноване Грушівське церковно-приходське училище. Воно було побудоване на кошти селян Грушівського приходу. Будівництво обійшлося в 1000 карбованців. Училище було однокласне, в ньому мали змогу вчитися жінки і чоловіки. Воно знаходилося на території Волинської губернії, Порицької волості, села Грушів.

Найближче місто було за 35 верст від училища, а народна школа за 4 версти. 

В Грушівському церковно-приходському училищі в січні 1895 році 24 січня в училищі було 33 учні: 20 хлопчиків і 13 дівчаток.

Навчання велося на рідній малоруській мові. Всі учні, які навчалися в училищі були дітьми селян. 31 учень було православної віри і 2 католицької.

В училищі навчалися учні віком від 10 до 14 років. Всі учні вчилися перший рік.

Навчання в училищі вели в той час вчителька і священник.  Стаж роботи вчителя не перевищував 1 року, заробітна плата за весь рік становила 120 карбованців.

В Грушеві проживало 385 чоловік, з них дітей віком від 9 до 11 років 35. В Грушівське училище ходили учні з Трубок, Кучкова i Самоволі.

З 1937 року в селі Грушів розпочала роботу загальноосвітня школа. З перших днів свого заснування в школі навчалося 4 класи. В 50-х роках школа перейшла на семирічне навчання, а згодом – неповна середня школа.

В 1953-1954 навчальному році в Грушівській школі було гасове освітлення.

В 1959-1960 навчальному році в школі нараховувалось 133 учні.

При Грушівській восьмирічний школі була навчально-дослідна ділянка 1,5га, з них 50 сотих займали будівля школи, подвір’я, спортмайданчик.

Навчально-матеріальна база школи розміщувалася в двох будинках. Один будинок був розміщений на шкільному подвір'ї, другий пристосований в будинку колишньої сільської Ради. В першому будинку 5 класних кімнат і 1 учительська. В другому будинку 1 класна кімната.

Школа мала 60 стандартних двомісних парт, які забезпечували однозмінне навчання. На 1 вересня 1961року в В цей час йде надбудова шкільного приміщення в якому було розміщено 3 класних кімнати і учительська.

Добудова закінчилася до 1 вересня 1962 року. В школі було 126 учнів. І з 1991 року по 2001 рік директором була Ткачук Ірина Лук’янівна.

В 2001 році школу було реорганізовано в ЗОШ І ступеня.

З 2001 року навчальним закладом завідувала Ребрина Марія Олександрівна, з 2010 року - Шкарадюк Наталія Володимирівна. З 2016 року школою завідує Луцюк Наталія Ярославівна.

Вихідці з нашого села

Джига Олена Дмитрівна – заслужений лікар України, завідуюча пневнологічним відділенням Рівненської обласної лікарні.

Шевчук Володимир Степанович – полковник внутрішніх військ, начальник Сокальської колонії строгого режиму.

Бобик Микола Федорович – підполковник внутрішніх справ.

Шевчук Степан Карпович – заслужений працівник сільського господарства.

Гетманчук Володимир  Миколайович – видатний художник України, картини якого продаються за межами України.

Сучасний стан

В Грушеві, на даний час, діє  школа І ступеня, медпункт, будинок культури, бібліотека,  церква, є магазин.

У Грушеві прокладене тверде покриття доріг, яке потребує ремонту.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь