Американський білий метелик

Дата: 10.07.2024 15:06

Американський білий метелик  Hyphantria cunea

Американський білий метелик (АБМ) – надзвичайно шкідливий карантинний організм. Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною (характерна ознака). Таке пошкодження насаджень призводить до порушення процесів обміну у рослинах та їхнього ослаблення. Окремі рослини ослаблюються та гинуть, особливо при багаторазовому пошкодженні

При запровадженні карантинного режиму в кожному районі розроблені заходи по локалізації та ліквідації АБМ. Однак, для посилення боротьби та на виконання розпорядження  КМУ від 10 липня 2019 року №588-р, «Про схвалення Стратегії розвитку експорту продукції сільського господарства» є необхідність  у затвердженні «Програми боротьби з  карантинними організмами».

Батьківщиною американського білого метелика є Північна Америка. В Європу, а саме в Угорщину АБМ був завезений з Північної Америки у 1940 році.

В Україні шкідник вперше виявлений у 1952 році у Закарпатській області.

Пошкоджує понад 250 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Особливо сильно ушкоджує шовковицю, клен, горіх, яблуню, грушу, сливу, вишню,
черешню, тополю та ін.

Метелик розвивається у двох генераціях.  Літ першого покоління, що перезимувало, відбувається у травні, а другого - у липні - серпні.

Через кілька годин після спарювання самки  відкладають яйця групами на нижню частину листків, укриваючи їх прозорим пушком.

В середньому плодючість самки - 400-800 яєць. Яйця розміром 0,6-0,7 мм, кулясті, гладенькі, блакитнуваті, іноді жовтуваті. На тривалість розвитку яєць та кількість                 гусениць, які з них відродились, значно впливає температура і вологість повітря. Найбільш сприятливими умовами є температура 20-25°С і відносна вологість повітря 70-80%.

Масова поява гусениці, зазвичай, спостерігається вкінці травня (І покоління) та всередині серпня (II покоління).

Личинки що відродились, вже протягом перших годин починають пошкоджувати листя і будувати гніздо.

Дорослі гусениці спускаються по стовбуру дерева на землю і розповзаються в пошуку місця для залялькування. Вони можуть  розповзатись на 20-25 м і далі від кормового дерева.

Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення карантинних організмів покладається на землевласників та землекористувачів, на території яких виявили карантинного шкідника.

Біологія розвитку Американського білого метелика

Рекомендовані заходи боротьби:

1-ша декада травня -1-ша декада червня виліт метелика першого покоління використання світлових та феромонних пасток («самцевий вакуум», «дезорієнтація»)

2-га -3-тя декади травня  яйцекладка шкідника застосування комах-ентомофагів.

1-ша декада червня – 2-га декада липня  відродження та линька гусені  збір та знищення гусениць, обрізка гілок з гніздами гусені (спалювання чи заливання окропом), обробка інсектицидами  та біопрепаратами  в період відродження гусениць згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів  дозволених до використання в Україні.

1-ша декада липня – 3-тя декада липня заляльковування шкідника першого покоління масовий вилов за допомогою  ловчих поясів очищення дерев від нашарування кори, знищення рослинних решток.

2- га декада липня - 2-га декада серпня літ другого покоління шкідника – використання світлових та феромонних пасток («самцевий вакуум», «дезорієнтація»)

3-тя декади липня – 3-тя декада серпня  яйцекладка шкідника застосування комах-ентомофагів.

3-тя декади липня – 3-тя декада вересня відродження гусені другого покоління збір та знищення гусениць, шляхом обрізки гілок з гніздами (спалювання чи заливання окропом), обробка інсектицидами  та біопрепаратами  в період відродження гусениць згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів  дозволених до використання в Україні.

1-ша - 2-га декада вересня заляльковування шкідника другого покоління масовий вилов за допомогою  ловчих поясів, очищення дерев від нашарування кори, знищення рослинних решток, обкопування пристовбурових кіл.