Всесвітній тиждень імунізації. Вакцини рятують життя!
З 27 квітня по 4 травня 2025 року в Україні відзначається Український тиждень імунізації в рамках Європейського тижня імунізації під національним гаслом: «Вакцинація рятує життя. Подбайте про себе та рідних — зробіть щеплення».
Цей тиждень покликаний нагадати суспільству про важливу роль імунізації у
збереженні здоров’я та профілактиці інфекційних захворювань. Особливо в умовахвоєнного стану вакцинація залишається одним із найефективніших методів захисту віднебезпечних хвороб та їхніх ускладнень.
Щеплення допомагають запобігти найпоширенішим інфекційним захворюванням, зокрема дифтерії, правцю тощо. Тому важливо не відкладати вакцинацію і дотримуватися графіку щеплень. Дорослі та діти можуть отримати планові щеплення безоплатно.
Планові щеплення входять до Національного календаря профілактичних щеплень.Згідно з календарем щеплень, усі діти в Україні мають отримати обов’язкову вакцинацію проти таких захворювань: туберкульозу; поліомієліту; дифтерії; кашлюка; правця; кору; краснухи; епідемічного паротиту; гепатиту В; гемофільної інфекції. Їх можна отримати безоплатно в центрах первинної медичної допомоги. Більшість з цих вакцин ми отримуємо в дитинстві. Деякі вакцини вводяться однією дозою, а іншим трьома-шістьма. Наприклад, вакцина проти туберкульозу і КПК (кір, паротит, краснуха) формують імунітет на все життя після 1-2 доз. А вакцина проти кашлюку чи поліомієліту виробляє достатню кількість антитіл після 5-6 доз. Тоді як проти дифтерії і правця потрібно вакцинуватися щодесять років після 16 років. Тож, уперше дорослі повторно повинні вакцинуватися у 26 років.
Більше детальної та корисної інформації можете знайти на Національному порталі з імунізації за посиланням http://vaccine.org.ua
Як отримати щеплення під час війни?
Для планової вакцинації важливо мати укладену декларацію з лікарем. Вакцинуватися можна у комунальних закладах первинної медичної допомоги (ЦПМСД), в приватних медзакладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ та мають можливість проводити вакцинацію.
Внутрішньо переміщені особи, які переїхали на території наших громад, можуть розраховувати на первинну медичну допомогу включно із вакцинацією навіть без декларації у педіатрів та сімейних лікарів КНП «Нововолинського ЦПМСД», КНП «Іваничівської БПЛ», КНП «Іваничівського ЦПМСД» КНП « Литовезької АЗПСМ».
Через збройну агресію російської федерації українська медична система зосереджена на наданні допомоги військовим і цивільному населенню, яке постраждало від обстрілів. Утаких умовах кожен із нас може підтримати медичних працівників — зробивши щеплення,тим самим зменшуючи ризик поширення інфекційних захворювань.
Вакцинуйтесь — і будьте здорові!
Лікар епідеміолог Нововолинського відділення Володимирського
районного відділу
ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Марія Арсенік